≡ Menu

Google AdX ya da Google DoubleClick Ad Exchange Nedir?

google doubleclick ad exchange

Google Ad Exchange, ya da kısa adıyla Google AdX, Google’ın gerçek zamanlı ihale (real time bidding) sistemiyle internet sitelerindeki her bir reklam gösterimini OpenX, MediaMath, Criteo, Adwords gibi büyük reklam ağlarından en yüksek teklif verene tahsis ettiği bir sistemdir. Google Ad Exchange AdX reklamları Google iş ortakları aracılığıyla (AdXSeller) sadece premium internet sitelerine sunulan Google’ın özel bir reklam servisidir.

Google Ad Exchange reklamları ile Google Adsense reklamları aynı mıdır?

Hayır, aynı değildir.

Öncelikle Adsense reklamlarını açıklayalım. Bir internet site sahibi, şirket ya da şahıs olarak, sitesi adına Adsense hesabı alabilir ve sitesinde Adsense reklamları yayınlayabilir. Bir sayfada, en fazla 3 adet Adsense reklamı (banner ya da metin reklam) yayınlabilir.

Yani Adsense hesapları ve reklamları, her internet site sahibine açıktır ve bir sayfaya konabilecek en fazla reklam adedi gibi sınırlamaları vardır.

Google AdX reklamları ise,  Google Adwords’den gelen reklamlara ek olarak, diğer reklam ağlarının ve reklam borsalarının reklamlarını da içerir. Bir sayfaya 5′e kadar Google AdX reklamı eklenebilir.

Google’ın gözünde, Google Adsense reklamları ile Google AdX reklamları farklıdır. Yani bir sayfada 3 adet Adsense reklamı var iken, 3 tane de Google AdX reklamı olabilir. Bu reklamlar birbirleriyle karışmaz. Ve Google reklam politikasına aykırı değildir.

Google AdX Seller ya da Google Ad Exhange hesabı nasıl alınır?

Google AdX hesabı, bireysel internet siteleri tarafından alınamaz. Adsense gibi bir başvuru ekranı yoktur.

Google tarafından, sadece büyük reklam ağlarına ya da internet sitesi gruplarına verilir. Bir internet sitesinin kendi Adsense reklamlarına ek olarak Google AdX reklamı da yayınlaması için mutlaka bir Google AdX seller hesabı olan bir reklam ağına başvurması gerekir.

Türkiye’de Google AdX seller hesabı olan reklam ağları sayısı oldukça kısıtlıdır. Bu ağlardan birisine örnek vermek gerekirse,

Reklam9.com reklam ağı örnek verilebilir. Reklam9 reklam ağına üye olarak, Google AdX reklamlarına ulaşılabilir. Unutlmaması gereken bir nokta ise, Google AdX reklamları her internet sitesine sunulmaz.

Sadece kaliteli ve özgün içeriğe sahip, yüksek trafikli sitelere sunulmaktadır genellikle Google AdX reklamları Google AdX seller hesabına sahip reklam ağları tarafından.

İnternet sitenize kendi Adsense reklamlarınıza ek olarak alacağınız ek 3 adet Google AdX reklam alanları ile sitenizin gelirini 2′ye katlayabilmeniz mümkündür.

{ 7 yorum… bir yorum ekleyin }

 • cengiz 09/05/2014, 20:07

  bu kadar karışık bilgiyi herkesin anlayabileceği bir şekilde anlatmışssınız.
  emeginize sağlık

 • appkezz 09/10/2014, 21:31

  çok yakında bende alabileceğim premium reklam Ç)

 • Haberler 09/01/2015, 03:50

  Çok teşekkür ederim mükemmel bir açıklama olmuş.

 • Haberler 24/01/2015, 12:32

  Çok teşekkürler deneyeceğim.

 • Düğün Salonları 21/02/2015, 17:01

  Gerçekten çok karışık bilgilerdir siz çok güzel özetlemişsiniz emeğinize sağlık

 • nazar 31/03/2015, 10:19

  faydalı bir yazı olmuş, bir de adsense kıyasla kaç para verdiklerini yazsaydınız müthiş olurdu

 • selim çayır 29/08/2015, 22:09

  Adsense reklamlarından farkını ziyaretçiler anlayabiliyor mu acaba? Yoksa yine “Google Reklamları” gibi mi çıkıyor? Yani bu AdX reklamlarını normal adsense reklamlarından ayıran bir belirginlik mevcut mudur?

Yorum Yapabilirsiniz