≡ Menu

Ülkelere Göre Arama Motorları Kullanım İstatistikleri

Arama motorlarının ülkelere göre kullanım istatistikleri incelendiğinde, Türkiye’nin Google’a dünyanın en bağımlı ülkelerden birisi olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Arama motoru meselesi aslında Türkiye’nin milli bir meselesi olmalı, hatta yerli otomobilden daha öncelikli bir strateji olmalı yerli arama motoru. Ama ne yazık ki arama motorlarının stratejik yönünü ülke olarak henüz kavrayabilmiş değiliz ve resmen kendimizi Google’ın kucağına bırakmış durumdayız. 

Ülke ülke popüler arama motorları kullanım istatistikleri

arama motorları kullanım istatistikleri
kaynaklar: gs.statcounter.com, returnnow.com, internetworldstats.com

İlgi çekici detaylar

  • Türkiye, dünyada Google’a en çok bağımlı ülkelerden birisi. Amerika’dan çok daha bağımlı. Türk insanı neredeyse tüm aramalarını Google üzerinden yapıyor. Yandex yeni yeni pazardan pay almaya başlıyor.
  • Çin’in yerli arama motoru Çin’deki en büyük arama payına sahip. Google’dan çok daha önde.
  • Japonya’da Yahoo arama motoru ilk sırada. Yahoo’nun en büyük arama motoru olduğu iki ülkeden birisi Japonya, diğeri ise Hong Kong.
  • Rusya’da yerli arama motoru Yandex ilk sırada.
  • Çek Cumhuriyeti’nde de yerli arama motorları olan Seznam ilk sırada.
  • Ve Güney Kore’de de yerli arama motorları Navem ilk sırada.

Güney Kore, Çin, Rusya gibi ülkeler yerli arama motorunun önemini kavrayıp, Google’a alternatif arama motorlarını geliştirmiş durumdalar. Türkiye’nin ise bu konuda henüz kayda değer bir çalışması ve daha da kötüsü bilinci mevcut değil.

{ 0 yorum… bir yorum ekleyin }

Yorum Yapabilirsiniz